Fortællinger og LEGO-byggeri
Den 13. februar 2025 kl. 15:00 samles børn og voksne på Køge Bibliotek for at dykke ned i den fascinerende verden af nordisk mytologi. Her kan deltagerne høre spændende historier om guder, kæmper, uhyrer og helte fra vikingetiden. Efter fortællingerne er der mulighed for at slippe kreativiteten løs med LEGO-klodser, hvor deltagerne kan bygge værker inspireret af dagens fortælling. De færdige kreationer vil blive udstillet, og månedens mest fantasifulde værker kåres.
Vikinge-våben dekorationDen 17. februar 2025 kl. 15:00 inviterer Køge Bibliotek til en workshop, hvor du kan dekorere dit eget vikinge-våbensæt bestående af en økse og et skjold i træ. Deltagerne får mulighed for at male, gravere og dekorere deres våben med skabeloner fra rune-alfabetet og symboler fra vikingetiden. Workshoppen giver også indsigt i, hvordan økser og skjolde blev brugt i vikingetiden, både til kamp og hverdagsarbejde.
Praktisk information
Fortællinger og LEGO-byggeri:
Dato: Torsdag 13. februar 2025
Tid: 15:00
Sted: Køge Bibliotek, Kirkestræde 18, 4600 Køge
Entré: Gratis billetter
Bemærk: Billetter bestilles kun af aktive deltagere i workshoppen.
Vikinge-våben dekoration:
Dato: Mandag 17. februar 2025
Tid: 15:00
Sted: Køge Bibliotek, Kirkestræde 18, 4600 Køge
Entré: 30 kr
Bemærk: Billetter bestilles kun af aktive deltagere i workshoppen.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her