Laugshusgade 4, st. tv i Køge er solgt for 8.000.000 - se køberen og 7 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Køge og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Køge følger boligmarkedet i og omkring Køge. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Laugshusgade 4, st. tv solgt for 8.000.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 8.000.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 48.485 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.800.000 og boligen er derfor handlet til 186% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 165 kvm. og er opført i 1818. Grunden er på 331 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af LokalBolig Køge

Pedersvej 62 solgt for 7.750.000 kr.

Boligen overtages af Oscar Malte Agner og Kathrine Egelund Schäfer den 13. maj. Køberen har betalt 7.750.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 59.615 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.150.000 og boligen er derfor handlet til 260% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 130 kvm. og er opført i 1934. Grunden er på 654 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Køge

Tøxensvej 38 solgt for 6.435.000 kr.

Boligen overtages af MarpTech Holding ApS den 28. april. Køberen har betalt 6.435.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 47.667 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.300.000 og boligen er derfor handlet til 180% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 135 kvm. og er opført i 1930. Grunden er på 633 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Estate Brønshøj

Ved Engen 2B, 1. th solgt for 5.575.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 11. maj. Køberen har betalt 5.575.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 49.777 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.550.000 og boligen er derfor handlet til 119% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 112 kvm. og er opført i 2017. Grunden er på 1.997 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Solrød

Enevej 7 solgt for 4.775.000 kr.

Boligen overtages af Christian Høegh Winther-Brønnum og Andrea Ziegenhahn Winther-Brønnum den 18. maj. Køberen har betalt 4.775.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 28.088 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.700.000 og boligen er derfor handlet til 181% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 170 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 759 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Køge v/ Riis & Co.

Nicolajvej 11 solgt for 4.150.000 kr.

Boligen overtages af Christian Henning Juul Ottarsson og Máiréid Brigid Bull den 20. maj. Køberen har betalt 4.150.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 45.109 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.450.000 og boligen er derfor handlet til 186% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 10 værelser på i alt 92 kvm. og er opført i 1936. Grunden er på 275 kvm.

Boligen er solgt af Boligbutikken

Nyportstræde 3A solgt for 3.400.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 3.400.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 37.778 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 224% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 90 kvm. og er opført i 1980. Grunden er på 686 kvm.

Boligen er solgt af Brikk

Flindtsvej 2, st. mf solgt for 1.375.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 24. april. Køberen har betalt 1.375.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 50.926 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 570.000 og boligen er derfor handlet til 141% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 27 kvm. og er opført i 1962. Grunden er på 591 kvm.

Boligen er solgt af LokalBolig Køge

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk